Preview the TENTATIVE 2024 Meet schedule below

  • Click the Meet information link for an informational meet sheet

  • Click the Team Results link AFTER the conclusion of the meet for team and individual results (when available)

  • Click the Meet Results link AFTER the conclusion of the meet for meet and individual results (when available)

  • Click the Site for a Google Map and directions to the meet location

  • Click to view 2024 Meet Results and Personal Records

​Building Champions...Pursuing Championships

Copyright ©. South Milwaukee High School Girls Track Team. All rights reserved.

​​​​​​SOUTH MILWAUKEE GIRLS TRACK & FIELD

 Schedule & results

2024 Schedule


Day

Date

Meet Information

Site

Time

Meet Results

Team Results

Monday

3/4

First Day of Practice

Home - North Gym

3:15

X

X

​Friday

3/15

Wisconsin Lutheran Invite - JV

UW-Parkside

4:00

Results

Saturday

3/16

Wisconsin Lutheran Invite - Var

UW-Parkside

9:30

Results

Wednesday

3/20

New Berlin West Quad - V/JV

New Berlin West

3:30


Results

Tuesday

3/26

Ripon Invite - Var.

Ripon College

3:30

Results

Thursday

3/28

Ripon Invite - Frosh/Soph

Ripon College

4:00


Results

Tuesday

4/2

Woodland East Division - JV

Milw. Lutheran

3:30

Results

Wednesday

4/3

Woodland East Division Indoor - Var.

Brown Deer

3:00


Results

Saturday

4/6

State Indoor Championships - Var.

UW-Whitewater

9:30

Results

Thursday

4/11

SM Invite - V/JV

Home

4:30

Results

Friday

4/19

Wisconsin Lutheran Invite - JV

Wis. Lutheran

4:00


Results

Saturday

4/20

Wisconsin Lutheran Invite - Varsity

Wis. Lutheran

4:00

Results

Wednesday

4/24

Greendale Invite - JV

Greendale

3:45/4:15

Results

Friday

4/26

Dan Benson Invite - Var.

Tosa West

3:30/4:30

Results

Tuesday

4/30

Woodland East Division Relays - Var.

Home

3:00


Results

Wednesday

5/1

Rain Date for Relays

Home

3:00


Thursday

5/2

Oak Creek Invite - JV

Oak Creek

4:00


Results

Saturday

5/4

Arrowhead Invite - Var.

Hartland Arrowhead

2:00

Results

Wednesday

5/8

Dan Benson Invite - Var.

Hart Park

4:00


Results

Thursday

5/9

Middle School Quad

Home

5:00


Results

Saturday

5/11

SM Frosh/JV Invite

Home

10:00


Results

Tuesday

5/14

Woodland Outdoor Championships - Var.

Wis. Lutheran

3:00/4:00


Results

Thursday

5/16

Woodland East Division Outdoor - JV

Milw. Lutheran

3:00/4:00


Results

Monday

5/20

W.I.A.A. Regional - Var. 

Franklin

3:00


Results

Thursday

5/23

W.I.A.A Sectional - Var.

Home

4:00



Friday

5/31

W.I.A.A. State Meet - Var.

UW-La Crosse

TBA



Saturday

6/1

WIAA State Meet - Var/

UW-La Crosse

9:30

X

X